Akademik Kadro

Özer Bekaroğlu Prof. Dr.
Eczacılık

Trabzon’da doğdu, 1960 yılında İstanbul Üniversitesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Almanya’da bir kimya fabrikasının araştırma laboratuarlarında bir yıl çalıştıktan sonra, İsviçre Basel Üniversitesinde Doktora ve 2 yıl Deniz kuvvetlerinde askerlik görevinden sonra,California Üniversitesinde 2 yıl Doktora sonrası araştırmalar yaptı.

1969’ da Doçent, 1975 yılında Profesör oldu. Değişik zamanlarda 3-8 ay arası Heidelberg Üniversitesi, Max-Plank enstitüsü, Berlin Teknik Üniversitesi ve Üniversitat Otonomo di Madrid’ de davetli misafir Profesör olarak araştırmalar yaptı. Fransa, Almanya, Rusya, Türk Devletleri, Hawai, İrlanda, İngiltere, Polonya, İsviçre, İsveç, Amerika, Tokyo ve Türkiye’de davet üzerine yüzün üzerinde konferans ve tebliğ verdi. İstanbul Teknik Üniversitesinde Kimya Fakültesi, Kimya-Metalurj ve Fen-Edebiyat Fakültelerinde 9 yıl Dekanlık, Gebze-TÜBİTAK Kimya Bölümü ve Enstrümental Analiz Laboaratuvarlarını kurdu ve 10 yıl başkanlığını yaptı, İ.T.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi, Anorganik Kimya Anabilim Dalı başkanlığı görevlerinde bulundu. Değişik Üniversitelerde 40 üzerinde Doktora yöneterek tamamlayan ve uluslararası 200’ ü aşkın makale yayımlayan Bekaroğlu’na 2000 yılında TÜBİTAK Bilim Ödülü verildi. 2000 yılında davetli olarak 3 ay süreyle Japonya ‘da araştırmalar yaptı ve değişik sekiz Üniversite ve iki şirkette konferanslar verdi.

Türkiye Kimya Derneği ve American Chemical Society şeref üyesidir. 1996 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ya seçilmiş halen Şeref Üyesidir. 2000 yılında İTÜ.den emekli olan Bekaroğlu, davet üzerine değişik Üniversitelerde araştırıcılarla çalışmalarına ve bilimsel yayımlara devam etmekte olup, Türkiye’de 80’ i aşkın üniversitede 180 üzerinde konferanslar vermiş ve vermeğe devam etmektedir. 2010 yılında davet üzerine bir bölümünü yazdığı kitap Almanya’da Springer Verlag tarafından yayımlanmıştır. Uluslararası Journal of Porphyrins and Phthalocyanines dergisi 80.doğum yılı dolayısiyle 2013 yılı Haziran & Temmuz sayısını Prof. Bekaroğlu’ ithaf etmiş ve aynı yıl 22-27 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılan ‘’8.Uluslararası Porphyrins and Phtalocyanines’’ Konferansı açılışında takdir plaketi verilmiştir.

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark