Akademik Kadro

Tanju Ceyhan Prof. Dr.
Eczacılık

1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi-Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek Lisans çalışmasını 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlamıştır. 1999 yılında yine İstanbul Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktora çalışmasını tamamlayarak “Doktor” unvanını almıştır. 2006 yılında Kimya Bilim Alanı’ndan “Doçent” unvanını almıştır.

Fotodinamik terapi amaçlı suda çözünür ftalosiyanin türevlerinin eldesi ve bunların fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerinin ölçülerek biyoloji ve tıp fakültesi araştırıcılarıyla işbirliği yapılarak in vitro ve in vivo sonuçları araştırmalarının yanısıra, kimyasal sensör cihazlarında kullanılmak üzere ftalosiyanin komplekslerinin tasarım ve sentezi, karakterizasyonu, elektrokimyasal, elektrokatalitik özellikleri, güneş pili uygulamaları etkinlikleri (efficiency) konusunda araştırma amaçlı yüksek ftalosiyanin bileşiklerinin sentezleri, NLO özelliklere sahip ftalosiyanin türevleri ve fiziksel özelliklerinin ölçülmesi konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

Genel kimya, anorganik kimya, organik kimya, supramoleküler kimya, makrohalkalı bileşikler, organometalik kimya, koordinasyon bileşikleri, ftalosiyanin bileşiklerinin oksa, aza ve thia eter gibi türevlerinin sentezleri; geçiş metal komplekslerinin eldesi, iletkenlik, gaz sensör, optik ve elektrokimyasal, spektro elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve bu bileşiklerden nano malzemelerin elde edilmesi konularında araştırmalar yapmıştır. GATA Tıp Fakültesinde 10 yılı aşkın süre Organik kimya dersini vermiştir. Yüksek lisans ve doktora jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Uluslararası hakemli saygın dergilerde (SCI) yayınlanan makaleleri toplam 600 üzerinde atıf almıştır. SCI h indeksi 16’dır. Makalelerinin yanı sıra 2 adet tamamlanmış proje ve 1 adet basılmış Tıp Fakülteleri için Genel Organik Kimya kitabı bulunmaktadır. Bu çalışmalarının büyük bir kısmını da ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda bildiri ve poster şeklinde sunmuştur. Yaptığı makale ve araştırmalar, GATA- Temel Tıp Bilimleri Ödülleri (2005 ve 2007), TÜBİTAK-Yayın Teşvik Ödülleri (2002-2011) almıştır. SCI’da listelenen uluslararası bilimsel dergilerde makale değerlendirilmesine hakemlik yapmıştır.

Prof. Dr. Tanju Ceyhan Türk Silahlı Kuvvetleri Öğretim Kurumlarında 2017 yılına kadar görev yapmış ve 2017’de kıdemli Albay rütbesi ile emekli olmuştur. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından bu yana İstinye Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde akademik kadroda yer almaktadır. Prof. Dr. Tanju Ceyhan, İstinye Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi-Temel Eczacılık Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, İstinye Üniversitesi Senato Üyeliği, İstinye Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu üyeliği, Eğitim Komisyonu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Prof. Dr. Tanju Ceyhan İngilizce bilmektedir, evli ve bir çocuk babasıdır.

Araştırma Alanları: Organik kimya, Ftalosiyanin bileşikleri, Koordinasyon bileşikleri, Genel Kimya, Anorganik kimya, Supramoleküler kimya, Makrohalkalı bileşikler, Organometalik kimya.

Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark